PufaloOÜ

Terrasside ehitus

 

Terrassid - katusega terrassid - katuse terrassid.

Terrassi ehituse etappid

Esimese asjana mõtle hoolikalt läbi:

Terrassi võib rajada erinevatesse kohtadesse, sõltuvalt selle otstarbest ja kasutusotstarbest. Enamasti rajatakse terrasse koduõue, aia, rõdu, basseini või hoone fassaadi lähedusse, kuid tegelikult võib terrassi rajada ka näiteks mere äärde või mõnda muusse kaunisse looduskohta. Terrassi asukoht peaks olema kindlasti hästi läbi mõeldud, võttes arvesse päikese liikumist, privaatsust, vaadet ja muud olulist. Samuti tuleks terrassi asukohta valides arvestada kohalike ehitusmäärustega ja vajadusel taotleda ehitusluba.

Terrassi suurus ja kuju sõltuvad otseselt sellest, kui palju ruumi on olemas ja milline on terrassi funktsioon. Näiteks võib väiksemat terrassi kasutada lõõgastumiseks ja päikese käes lesimiseks, samas kui suuremat terrassi saab kasutada grillimiseks, suuremate seltskondade vastuvõtmiseks või isegi väikese aia rajamiseks. Terrassi kuju võib samuti varieeruda, olenevalt maja arhitektuurist, aia paigutusest ja isiklikest eelistustest. Üldiselt on terrassidel kõige sagedamini kasutusel ristkülikukujuline või ruudukujuline vorm, kuid neid võib kujundada ka ovaalsena, ringikujulisena, L-kujulisena või isegi täiesti unikaalse kujuga vastavalt omaniku soovidele ja vajadustele.

  1. Puit - looduslik ja soe materjal, mis sobib hästi välitingimustesse. Populaarsed puiduliigid terrasside jaoks on näiteks mänd, lehis ja okaspuu. Puit vajab aga regulaarset hooldust ja värvimist, et säilitada oma ilu ja vastupidavus.
  2. Komposiitmaterjalid - need koosnevad tavaliselt puidust ja plastist, mis annab neile loodusliku välimuse, kuid parema vastupidavuse ilma puidu hooldamise vajaduseta. Komposiitmaterjalid on vastupidavamad niiskusele ja putukatele ning neid on lihtsam hooldada kui puitu.
  3. Betoon - vastupidav ja kauakestev materjal, mis sobib hästi raskemate mööbli- või ehitiste jaoks. Betooni saab värvida või viimistleda erinevate materjalidega, et saavutada soovitud välimus.
  4. Kivi - stiilne ja vastupidav materjal, mis sobib hästi kõrge liiklusega alade jaoks. Populaarsed kivitüübid terrasside jaoks on graniit, liivakivi ja basalt.
  5. Sillutuskivi - looduslik ja vastupidav materjal, mida saab paigutada erinevatesse mustritesse ja kujunditesse, et luua unikaalne välimus. Sillutuskivist terrass vajab aga regulaarset hooldust ja värskendamist. Kui asukoht, suurus ja materjal on välja valitud, siis tuleks teha ehitusplaani joonised ja hinnata ehituse maksumust.
Väliterrass
terrasside ehitus

Terrassi vundamendi ehitus:

Toome välja mõned levinumad terrassi vundamendi rajamise võimalused

Kergplokkidest terrassivundament on üks võimalik viis terrassi aluspinnase rajamiseks. Kergplokid on tavaliselt valmistatud kergbetoonist või poorbetoonist ning neid on lihtne paigaldada, kuna need on kerged ja neid on võimalik lõigata vastavalt vajadusele.

Terrassi vundamendi ehitamine algab aluspinnase ettevalmistamisest, mis hõlmab pinnase tihendamist ja tasandamist. Seejärel tuleb paigaldada kergplokkidest vundamendi aluskiht, mis koosneb tavaliselt killustikust või liivast ning mille peale pannakse kergplokid.

Kergplokkidest terrassivundamendi eelis on kiirus ja lihtsus paigaldamisel.

Siiski on oluline meeles pidada, et kergplokkidest terrassivundamentidel on oma piirangud, eriti suuremate ja raskemate rajatiste puhul. Seetõttu on oluline hinnata terrassi suurust, kaalu ja kavandatud kasutust ning konsulteerida ehitusinseneri või spetsialistiga, et tagada vundamendi piisav kandevõime ja vastupidavus.

Betoon postidest terrassi vundament rajatakse alati nii, et see ulatuks kindlasti allapoole maapinna külmumispiiri. Selliselt välistatakse külmakergete oht ning tagatakse stabiilsus. 

Terrassi vundament betoonpostidel on tugev ja vastupidav lahendus, mis võimaldab ehitada suuremaid ja raskemaid rajatisi. Siiski on selle ehitusprotsess keerukam ja aeganõudvam kui näiteks kergplokkide või kruusapadja vundamendi paigaldamine.

Kokkuvõttes on terrassi vundament betoonpostidel tugev ja vastupidav lahendus, mis sobib hästi suuremate rajatiste ehitamiseks. Kuid enne selle kasutamist on oluline teha põhjalik eeltöö ja hinnata projekti vajadusi ning konsulteerida vajadusel ehitusinseneri või spetsialistiga, et tagada vundamendi sobivus ja piisav kandevõime.

Kruvivundament on tüüp madalvundamendist, mis koosneb terasest valmistatud spiraalsetest postidest, mida on võimalik pöörleva kruvipuuriga maasse keerata. Kruvivundament on leidnud laialdast kasutust mitmesuguste rajatiste, nagu aiamajade, terrasside, piirdeaedade, valgustuspostide ja puidust platvormide, ehitamisel.

Kruvivundamendi ehitamine algab sobiva suuruse ja kujuga kruvipuuriga, mis võimaldab spiraalset posti maasse keerata. Kruvivundamendi paigaldamine on lihtne ja kiire, sest seda saab teha ilma suuremate kaevetööde või betooni valamiseta. Kui kruvivundament on paigaldatud, võib rajatise ehitusprotsess jätkuda.

Kruvivundamentide eeliseks on nende kiire paigaldamine, madalad paigalduskulud ja keskkonnasõbralikkus, kuna nad ei jäta ehitusjäätmeid ja ei riku maapinda. Samuti on kruvivundamentidel hea kandevõime, mistõttu sobivad need hästi väiksemate rajatiste ehitamiseks.

Kvaliteetsetest kruvivundamentidest saab lähemalt lugeda - https://krinner.ee/

Reguleeritavad jalad on ideaalne lahendus katuseterrassidele või ajutise vajadusega terrassile.

 

Terrassi karkassi ehitus

Karkassi materjal

Enamasti kasutatakse terrassi karkassi ehitusel süvaimmutatud saematerjali, mille talade ristlõikeks on enamasti 50×100 ja 50×150 prussid. Tulenevalt talade ristlõikest tuleb arvestada ka nende kande ulatusega mis tuleb valida ristlõike järgi. 50×100 prussid tuleks toestada maksimaalselt iga meetri tagant ja 50×150 prussid maksimaalselt 1,5 meetri järel. Selliselt toestatud terrassi karkass ei hakka läbi vajuma.

Kõige vastupidavam on alumiiniumist aluskarkass. Selle eelisteks on suur koormustaluvus, pikad tugipunktide vahemikud, mõõdustabiilsus, sirgus, väike kaal ja vastupidavus. Karkasse leidub mitmes variandis. Üks variant võimaldab ehitada karkassi, mille toetuspunktide vahe sõltuvalt laudisest ja nõutud koormustaluvusest võib küündida kuni 3 meetrini. Selline lahendus sobib maapinna lähedal asuvale terrassile, kus on piiratud võimalused toetuspunktide rajamiseks või rõdudele, kus koormus kantakse üle hoone seinale ja välimise serva all olevale kandetalale. Teine variant võimalda karkassile paigaldada puidust laudise ja õhukesest kivist plaatide kombinatsiooni.

Eelpool mainitud alumiiniumist karkassidele saab kinnitada Resysta puitplastik- ja puitlaudist, kas varjatud kinnitusdetailidega või lihtsalt kruvidega. Kui rõduplaadile või katusele toetuva terrassi karkassi jaoks on vähe ruumi, siis selle tarbeks on alumiiniumist profiil kõrgusega 29mm, millele lisanduvad mõned millimeerid kõrgust korgist patjade paksuse võrra. Seda toodet saab kasutada kahte moodi: kas lauad kinnitatakse pealtpoolt kruvidega või moodustatakse kilp, kinnitades profiilid laudade külge altpoolt. Sedasi saab moodustada terrassilaudise kilbid, mida on võimalik soovi korral (näiteks laudise aluse pinna puhastamiseks) eemaldada.

terrassi karkassi ehitus

Terrassi kattematerjalid

Terrassi lauad

Terrassi ehitusel on vastupidavamad puuliigid mänd ja Siberi lehis. Mänd sobib hästi terrassi lauaks süvaimmutatud kujul. Siberi lehis on väga vastupidav puuliik, mida oma kõrge vaigusisalduse tõttu ei ole võimalik süvaimmutada. Siberi lehise loomulik looduse poolt kaasa antud kaitse tagab väga pika eluea. Siberi lehis sobib eelkõige inimesele, kes soovib oma terrassi ehitada puidust, mis omab troopilise puiduga võrdväärset eluiga.

Kulumist põhjustavaks peamiseks teguriks on ilmastik (niiskuse ja temperatuuri kõikumised), mistõttu kuusepuit terrassi lauaks niivõrd hästi ei sobi, sest immutus tungib vaid mõne millimeetri sügavusele puitu. Surve all autoklaavis immutatud mänd on kuni südamikuni kaitsevahendist läbi imbunud. Loe lauavalikust lähemalt: puidukoda.eu

Alternatiivsed lahendused

WPC komposiit terrassilauad on valmistatud puidu ja plasti segust. Toormaterjal on väga kvaliteetne. See unikaalne kombinatsioon loodusest ja tänapäeva tehnoloogiast võimaldab anda tootele vastupidavuse, ilmastikukindluse ja väga pika kasutusea. Loodusesõbralik toode: kasutatud on taastöödeldud plasti, puidutöötlemisest üle jäänud kvaliteetset puidutolmu ning toode on ise 100% taastöödeldav. Tootmiseks ei ole maha võetud ühtki puud, kasutusotstarbe on leidnud lagunematu plast, tootmine on jäägivaba.
Kummiplaatide eelisteks on see, et need on äärmiselt vastupidavad kõikidele ilmastikunähtustele, nagu niiskus, lausvesi ja temperatuuride kõikumine. Kummiplaatidele astumine on mõnus - nad on soojad ja pehmed. Hooldamiseks kodustes tingimustes kasuta tolmuimejat ja võimalusel vett aiavoolikust või survepesurit. Puhastusvahendeid vajad vaid äärmisel juhul!
Dekoratiivne kunstmuru on hea alternatiivne põrandamaterjal terrasside ja rõdude katmiseks. Sobib kasutamiseks erineva ilmaga. Kannatab nii külma kui sooja. On UV-kindel ja peab kaua vastu.

Terrassi hooldus

Terrassi hooldus on oluline selleks, et tagada terrassi ilu ja funktsionaalsus aastate jooksul. Siin on mõned olulised sammud, mida tuleks terrassi hooldamisel järgida:

Terrassi puhastamine peaks olema regulaarne, et eemaldada mustus, lehed ja muud prahid, mis võivad terrassile koguneda. Kasutada võib survepesurit või lihtsalt puhastada terrassiharjaga ja seebiga.

Kontrolli regulaarselt terrassi puidust elementide seisukorda, et tuvastada võimalikud kahjustused, nagu näiteks mädanik või pragunemine. Vajadusel tuleks kahjustatud elemendid välja vahetada või parandada.

Puidust terrassielemente tuleks korralikult töödelda, et kaitsta neid ilmastiku ja muude keskkonnamõjude eest. Vajadusel võib kasutada spetsiaalseid puidukaitsevahendeid.

Kui terrassi värv või viimistluskiht hakkab kuluma, tuleks see uuesti värvida või viimistleda, et tagada kaitse niiskuse ja päikesevalguse eest.

Nende sammude järgimine aitab tagada, et teie terrass kestab aastaid ning jääb ilusaks ja funktsionaalseks.

Soovitame kastutada kvaliteetseid Tikkurila terrasside ja hoovide viimistlemiseks mõeldud tooteid(Vaata lähemalt SIIT).
Vajadusel võtke meiega ühendust.

Tikkurila terrassiõli